Chystáte se ke koupi nového vozu? Nepodceňte tyto faktory

Tak a je to tady. Léta šetření se konečně vyplatila. Vaše naducané prasátko se už nemůže dočkat, až ho rozbijete, a vyrazíte do autosalonu pro svého fungl nového miláčka. Přestože jste nedočkaví jako malé děti na Štědrý den a nejraději byste s automobilem odjeli co nejdříve domů, vyhraďte si na nákup vozu dostatek času a vyvarujte se několika chyb, které vám mohou vaši radost z koupě rychle zkazit.

 

Je pochopitelné, že při nákupu automobilu rozhodují z velké části emoce. I tady ovšem platí známe a všeříkající přísloví: dvakrát měř, jednou řež. Když vybíráte automobil, chystáte se investovat nemalé množství peněz do něčeho, co vám bude dělat společnost několik let. Věnujte proto výběru dostatek času, sbírejte informace z různých zdrojů, proberte nákup s odborníky, srovnejte všechna pro a proti, nechte si názor uležet, a pak se teprve rozhodněte. Zde jsme pro vás dali dohromady pár praktických rad, které byste při vybírání nového auta měly určitě vzít v potaz.

 

Špatně zvolená kategorie vozu

Jako první bychom se při výběru automobilu měli zamyslet nad vlastním životním stylem. Nebojte, tímto nechceme promlouvat do duše kuřákům nebo milovníkům piva – jde o to, zdali jste spíše městský typ, takže se nejvíce času pohybujete v úzkých a přeplněných ulicích plných nástrah, nebo žijete na vesnici či snad v horách. To by vám mělo pomoci při rozhodování, jaký typ vozu si zvolit. Zkrátka pořídit si Hummera do města je jako hodit slona do porcelánu, a analogicky pokud žijete s rodinou na horské chatě, nekoupíte si Fabii s litrovým motorem…

 

 

Vyhovující velikost

Zkuste se rovněž zamyslet nad tím, kolika člennou posádku budete nejčastěji převážet a kudy a kam povedou nejčastěji vaše cesty. Můžete mít sice rádi velká a robustní SUV, ovšem pokud bydlíte v centru města, často se proplétáte úzkými uličkami, a navíc vozíte více jak jednoho spolujezdce maximálně 4x do roka, pak je nesmysl pořizovat si vůz, který vás bude akorát stát peníze a nervy.

 

Slabá výbava

„Miláčku, je hezké, že uděláš stovku za deset a půl vteřiny, ale kam dáme kočárek?“ Ano, toto se týká především těch z vás, kteří se nebudou v autě vozit sami. Ačkoliv jsme ve skrytu duše všichni závodníci, musíme myslet i na ostatní členy rodiny. Proto bychom měli zvážit, zda nepotřebujeme prostorný kufr pro převážení větších věcí nebo pejsků, stejně jako klimatizaci či vyhřívání sedaček, jejichž použití může v krutých mrazech předejít spoustě rodinných šlamastyk.

 

Náklady na údržbu

Pořízení automobilu je nákladná věc, ovšem mnoho lidí si neuvědomuje, že tím investice zdaleka nekončí. Svůj vůz sice nemusíte šatit, kupovat školní potřeby a platit mu kurzy hry na klarinet, ale je potřeba obstarat mu pojištění, pravidelný servis a pneumatiky. Cenu povinného ručení můžete ovlivnit slabší motorizací, ceny servisu se pak do velké míry odvíjejí od značky automobilu. Exkluzivní německý sedan bude vždy nákladnější na údržbu než například japonský hatchback.

 

 

Spotřeba paliva

Další důležitý aspekt, na který je třeba brát ohled, je spotřeba paliva. Auta jsou dnes v honbě za nejnižší spotřebou upravovány tak, aby měla nízkou spotřebu právě při měřicím cyklu – a ten má se skutečným provozem společného jen pramálo. Doporučuje se proto například vyhledat testy daného auta na internetu a porovnat udávanou spotřebu s tím, k čemu dospěli novináři. Jako zdroj reálných spotřeb lze použít například server spritmonitor.de, kde lze zadat konkrétní vůz a motor a zjistit, za kolik s ním reálně jezdí jiní řidiči.

 

Testovací jízda

Nákupu auta by měla předcházet testovací jízda, během které zjistíte např. vazbu volantu s otáčením kol, řazení a chování spojky, ochotu auta projíždět zatáčky, chování vozu při přejíždění nerovností nebo tah motoru a zrychlování. Při vyšších rychlostech si určitě všímejte hluku, který prozradí kvalitu odhlučnění i aerodynamiku vozu. Přímo v autosalonu lze zkontrolovat odkládací plochy v autě, praktičnost zavazadlového prostoru a výhled z vozu.

 

 

Pokud se stále rozhodujete, jaký automobil si chcete pořídit, přijďte za námi do Kodecaru – rádi vám poradíme a společně vybereme vůz přesně podle vašich představ.

 

 

 

 

Sdílet článek mezi přátele


Komentáře

Další příspěvky z našeho blogu