Koncepty Mazdy z Tokia: Nová trojka a překrásné kupé

Koncepty Mazdy z Tokia: Nová trojka a překrásné kupé

3 minuty čtení, Naposledy aktualizováno: 17. 10. 2019


Autosalon v Tokiu patří tradičně k těm, kde automobilky představují spoustu nových konceptů a studií. Mazda na domácím tokijském autosalonu upoutala pozornost hned pomocí dvou krásných konceptů – Mazda Kai a Vision Coupe. Japonská automobilka tak naznačila směr, kterým směrem se hodlá ubírat v následujících letech. Kai představuje podobu nové generace Mazdy 3, zatímco Vision Coupe je vize “čtyřdveřového luxusního kupé“ ukazující další vývoj designérského stylu Kodo.  

Mazda je v posledních letech spjata s technikou Skyactiv a designérským stylem Kodo. Automobilka s nimi počítá i do budoucna, avšak v inovované podobě.

Koncept Kai je předobrazem nové „trojky“. Design je velice čistý. Sama automobilka ostatně tvrdí, že ho oprostila od všech nadbytečných prvků, což je styl, kterým se chce do budoucna ubírat. Vůz dostal výrazný vzhled, který při bočním pohledu schovává zadní dveře. Půjde ale o klasický pětidveřový hatchback. Kromě délky má všechny míry o něco delší než současná generace Mazdy 3. V praxi to znamená délku 4420 mm, šířku 1855 mm a výšku 1375 mm.

Na úrovni přístrojů před řidičem se ukrývá rozměrný displej táhnoucí se od středového panelu až ke spolujezdci. Je však elegantně ukrytý pod profilem, na který navazuje štít kapličky přístrojů. Skvěle tak ladí se zbytkem vozu a jeho elegancí.

V útrobách se skrývá nová generace motoru Skyactiv-X, která kombinuje prvky zážehových a vznětových jednotek. Benzinem poháněný agregát nabízí podobný princip spalování jako naftové motory. K zapálení směsi totiž místo přeskokového napětí na svíčce využívá stlačení, tedy řízené detonační spalování, které je jinak u zážehových motorů nežádoucí. Svíčky tu ale zůstávají, protože směs bude možné zapálit i pomocí nich. Agregát zvládne přepínat mezi oběma druhy zapalování směsi podle toho, co bude v danou chvíli optimálnější řešení. Nová „trojka“ se v sériové verzi představí už v roce 2018.

Druhý návrh, který Mazda v Tokiu ukázala, je koncept čtyřdveřového „kupé”. Mazda Vision Coupe se inspirovala někdejším modelem Luce kupé, jehož styl automobilka upravila podle nejnovějších trendů. Vůz působí luxusně. K použité technice nebylo sděleno nic, dokonce ani rozměry vozu. Čtveřice koncovek výfuku ale naznačuje, že nevýkonný patrně nebude…

Stánek japonské automobilky ale nebyl jen o konceptech. Mazda MX-5 modelového roku 2018 nabídla širší možnosti individualizace vzhledu (třeba dvoubarevnou střechu pro verzi RF) nebo lepší odhlučnění.

Poprvé se světu ukázala také Mazda CX-8 nebo nové SUV s třemi řadami sedadel, primárně určené pro domácí japonský trh. Nabízeno bude s turbodieselem 2.2 Skyactiv-D (140 kW a 450 Nm) v kombinaci se šestistupňovým automatem a novou generací pohonu všech kol.

 

Přišel Vám článek užitečný?