COVID
Salóny jsou OTEVŘENY! Těšíme se na Vás.
Jak přežít letní cestování autem?

Jak přežít letní cestování autem?

4 minuty čtení, Naposledy aktualizováno: 12. 03. 2020


50 °C! Takovou teplotu lze zcela běžně naměřit uvnitř vašeho vozidla, když jej necháte několik hodin stát na slunci. Nemusíme vám asi říkat, že pobyt v takové plechové sauně je opravdu nesnesitelný. Proto jsme pro vás připravili několik rad, jak tuto nedobrovolnou výheň přežít a pokud možno zůstat svěží.

1 Pijte ku zdraví!

Rada č. 1, kterou byste se měli řídit celé léto. Voda našemu tělu pomáhá regulovat teplotu a dodává mu energii. V létě bychom měli vypít minimálně dva litry vody denně. Nejlépe s citrónem a – teď pozor – se špetkou mořské soli. Ano, naše tělo potřebuje minerální látky (doslova) jako sůl, protože je neustále vylučuje v potu. Sladké nápoje jako džusy nebo limonády berte spíše jako doplněk – na zahnání žízně se nehodí, protože dehydratují, stejně jako káva.

2 Opatrně s klimatizací

Je to pravda odvěká, že špatně nastavená klimatizace nachladí zvíře i člověka. Velké výkyvy teplot jsou totiž náporem na naše sliznice. A nejen sliznice, ale také záda a klouby. Rozdíl teplot mezi venkem a vnitřkem vozu by proto neměl být více jak 5 stupňů. Teplotu je nejlepší snižovat postupně – tělo tak má čas si zvyknout a nezpůsobíte mu šok. Chladný proud vzduchu si nepouštějte přímo na tělo. Pokud vaše auto postrádá klimatizaci, zkuste mokrý ručník kolem krku.

 3 Řiďte dostatečně odpočatí

Teplo namáhá a ovlivňuje pozornost. V létě míváme pomalejší reakce a co teprve naše psychika – mezi řidiči vzrůstá podrážděnost, ukvapenost a stres. Abyste se tomuto vyhnuli, jezděte vyspaní a dopřejte tělu velkou dávku odpočinku. Odmění se vám tím, že se s vedry snadněji vyrovná.

4 Jezte zdravá a svěží jídla

Těžká jídla nechte doma. Na řízky a salámy zapomeňte, protože tučná a mastná jídla tělo akorát unaví. Preferujte lehká a zdravá jídla jako celozrnné pečivo, ryby, luštěniny, a především svěží ovoce (jahody, citrusy, kiwi, jablka, meloun atd.). Z masa si vybírejte krůtí nebo drůbeží – s těmi si váš žaludek snadno poradí. Stejně jako se zeleninovým salátem, což je jídlo jako stvořené do letních veder.

5 Parkujte ve stínu

Tato rada je samozřejmostí. V létě se ale ze stinných parkovacích míst stává vzácná a nedostupná záležitost… Zkuste se však vždycky zamyslet – Slunce během dne mění na obloze, svoji polohu, takže tam, kde je stín, může být za pár hodin nesnesitelná výheň. Měli byste proto zaparkovat na místě, kde by stín mohl být především odpoledne (kolem 12 – 15 h), kdy jsou teploty nejvyšší – nejlépe pod stromem!

6 Temná skla jako Batman

Pořiďte si na okna tmavé fólie! Snížíte tím vytížení klimatizace a interiér vám tak rychle nevybledne. Navíc zmenšíte riziko vykradení vozu a spolujezdcům zajistíte větší soukromí. Zatemnění však musí splňovat jistá pravidla: čelní sklo nesmí propouštět méně než 75 % světla. Boční přední méně než 70 %. U zadních oken to zákon nijak nedefinuje.

7 Před každou jízdou vyvětrejte

Jedna z těch méně přelomových rad, poradíme vám ale nejlepší postup: Nastartujte motor, zapněte klimatizaci na nejvyšší výkon a otevřete okna. Teplý vzduch odsud dostanete rychleji. Po několika minutách můžete okna zavřít a klimatizaci nechat běžet.

8 Nepijte alkohol ani jako spolujezdec

Alkohol za volant nepatří. Jízdu autem vám ale může alkohol pěkně znepříjemnit i jako spolujezdci. Etanol totiž tělo odvodňuje, což je v kombinaci s pocením velmi nepříjemná souhra. Alkohol poté rychle stoupne do hlavy a vy budete ospalí. Často se také dostaví nepříjemná bolest hlavy a pocity nevolnosti. Alkohol za volantem vás v bodovém systému řidičů může stát až 6 bodů.

 

Pokud se chystáte cestovat do zahraničí jistě vás bude zajímat, jak je to s dálniční známkou a povinnou výbavou auta v jednotlivých evropských zemích.

Přejeme vám šťastnou cestu.

Přišel Vám článek užitečný?