Skladové vozy Citroën Jumper ihned k dodání, záruka Esential Drive 3 roky / 120 000 km ZDARMA

Skladové vozy Citroën Jumper ihned k dodání, záruka Esential Drive 3 roky / 120 000 km ZDARMA

x
Jak dojet autem bezpečně na dovolenou?

Jak dojet autem bezpečně na dovolenou?

7 minut čtení, Naposledy aktualizováno: 12. 03. 2020


Léto je v plném proudu, prázdniny se krokem blíží a statisíce z vás opět vyrazí svým autem na dovolenou. Bohužel většina řidičů nevěnuje dost času přípravě, resp. kontrole svého miláčka na čtyřech kolech před vyjetím na cestu. Dochází pak ke zbytečným komplikacím a stresovým situacím, kterým přitom lze snadno předejít.  Špatný technický stav vozu se může navíc krutě vymstít. Na co se tedy před odjezdem na autě zaměřit?

Doklady kontrolovat raději dvakrát

Zkontrolujte si řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla (malý technický průkaz) a doklad o zaplacení pojištění odpovědnosti (zelená karta). Každý policista nemusí mít pochopení, když ji budete podepisovat až před ním na místě 🙂

Před odjezdem si zelenou kartu dobře prostudujte, protože na některé státy se pojištění nemusí vztahovat, a je tedy nutné uzavřít dodatečnou pojistku.

Pokud vlastníte asistenční karty, nezapomeňte je doma v zásuvce, raději je už dnes přibalte do dokladů. Zkontrolujte také, zda je platná známka o provedení státní technické kontroly nalepená na registrační značce vozidla.

4 + 1 pneumatika

Podle automotoklubu ÚAMK až 70% řidičů vyráží na cesty s podhuštěnými pneumatikami. Opomínání kontroly tlaku v pneumatikách je celkově dlouhodobým problémem, ale nejvíce se to projeví právě při cestě na dovolenou.

Podhuštěná pneumatika zhoršuje ovladatelnost auta, zvyšuje spotřebu paliva a podle statistik patří mezi druhou až třetí nejčastější příčinu nehody při cestách na dovolenou. Rychle se otáčející měkká pneumatika se na dálnici navíc přehřívá a velmi rychle opotřebovává. K snadnému proražení nebo úplné destrukci pneumatiky pak není daleko.

Nahustit gumy na správný tlak dokážete hravě sami. Nezapomeňte, že pojedete naložení, je proto třeba kola dofoukat na větší tlak než obvykle. Prověřte ještě, jestli má dezén dostatečnou hloubku (1,6 mm). Podívejte se také, v jakém stavu je rezerva. 

Provozní kapaliny v provozu

Před jízdou zkontrolujte hladinu motorového oleje, stav chladící a brzdové kapaliny a vody do ostřikovačů. Dobré je mít i zásobu destilované vody – ta se může hodit do chladiče.

TIP: Je jedno, jestli budete dovolenou trávit v Čechách na chatě u vody nebo se chystáte na dlouhou zahraniční cestu, doklady, pneumatiky a provozní kapaliny si zkontrolujte nejlépe vždy před každou jízdou. 

Zastavte v ten pravý moment

Kromě stavu brzdové kapaliny přezkoumejte stav brzdového obložení, kotoučů, účinnost a symetrii brzd. Pokud jste brzdy nekontrolovali déle než rok, je dobré nechat je prověřit v servisu. Tam vám na požádání změří i opotřebení tlumičů.

Osvětlení se hodí nejen v tunelu

Špatně nastavená světla mohou nadělat na cestě plno problémů, proto si osvětlení dobře prověřte než vyjedete. Náhradní zářivky a pojistky však musíte mít – patří k povinné výbavě!

Obecně se doporučuje před cestou na dovolenou včas nechat auto prohlédnout v servisu. Odborníci totiž odhalí a odstraní závady, které na první pohled nejsou vidět. Ušetří vám tam případné komplikace nebo nákladné opravy v zahraničí.

Objednat se na servis

Další povinná výbava

Vedle již zmiňovaných žárovek je to samozřejmě platná lékárnička, výstražný trojúhelník a reflexní vesta, která je povinná ve většině Evropy. Do kufru si pro jistotu přihoďte i nějaké to nářadí – hever, šroubovák nebo kleště mohou být užitečné třeba při výměně kola. Na dovolenou si nezapomeňte vzít také alkohol tester, může se vám hodit. Zkontrolujte si také, jestli nemáte povolenou poznávací značku, při ztrátě SPZ se můžete dostat do zbytečných problémů. V případě ztráty SPZ na přání již nebudete moci na značku použít stejný text nebo slogan.

Nastudujte si také předem specifika vyžadovaná lokálními předpisy. Konflikt s policistou v cizí řeči (který navíc často nemusí mluvit jiným než mateřským jazykem), vám akorát zbytečně pokazí dovolenou.

  • Reflexní vesty pro každého ve vozidle jsou povinné v Itálii, Francii, Slovinsku, Maďarsku, nově i v Polsku a za jistých okolností na Slovensku. Reflexní vesty je nutné mít přímo ve vozidle a nikoliv v kufru. To se pokutuje například v Rakousku nebo Německu.
  • Hasicí přístroj je zase vyžadován v Polsku, na Ukrajině nebo v Řecku a Bulharsku.
  • Ve Francii patří do povinné výbavy také alkohol tester, stačí ten starý trubičkový s balonkem.
  • Oblíbenou destinací českých turistů je Chorvatsko, kde vozidla s přívěsem musí mít 2 trojúhelníky.

Tip: Podívejte se na aktuální povinnou výbavu auta v ČR i v zahraničí.

Různé dopravní předpisy v zahraničí

Dopravní předpisy jsou ve většině zemí stejné jako u nás. Nezapomínejme tedy na povinnost svítit světly i za dne, zabezpečení dětí v automobilu a používání bezpečnostních pásů (i na zadních sedadlech, pokud jsou). Děti do 12 let musí sedět na zadním sedadle a být připoutány.

Před cestou si také ověřte, jaké dálniční známky jsou v dané zemi platné a jestli je můžete zakoupit předem on-line, nebo musíte koupit klasické nalepovací kupóny.

Rakousko:

Na dálnici je maximální povolená rychlost 130 km/h, v obcích 50 km/h. Mimo obce 100 km/h. Za překročení maximální povolené rychlosti je pokuta až 150 eur.

V Rakousku si dejte pozor, abyste měli reflexní vestu, na dodržování bezpečné vzdálenosti a vytvoření průjezdu pro vozidla záchranářů v koloně. Nejen za tyto přestupky hrozí pokuta až 2 180 eur (téměř 60 tisíc korun). Stejná pokuta hrozí za nepoužívání směrových světel.

Ještě vyšší sankce je za špatný technický stav vozu, tam policie rovnou odebírá registrační značku a ukládá pokutu až do výše 5 000 eur.

Slovinsko:

Maximální povolená rychlost na dálnici je 130 km/h, na silnicích pro motorová vozidla 110 km/h, v obcích 50 km/h a mimo obce 90 km/h. Za překročení maximální povolené rychlosti v obci o více než 30 km/h je pokuta až 1 000 eur.

Ve Slovinsku na kruhových objezdech platí přednost vozidla zprava (neplatí absolutní přednost vozidel na kruhovém objezdu jako u nás).

Chorvatsko:

V Chorvatsku platí stejná pravidla jako ve Slovinsku. Za překročení maximální povolené rychlosti v obci je pokuta 300 až 15 000 kun. Mimo obec 500 až 7 000 kun.

Itálie:

Italskou specialitou je zákaz kouření ve vozidle převážející děti do 12 let nebo těhotné ženy. Pokuta za tento přestupek je vysoká od 500 až po 5000 eur.

Zastavte se na rychlou kontrolu vozidla

Něco na vašem voze naznačuje, že by dlouhá jízda nemusela proběhnout úplně hladce? Není nic snazšího, než se objednat na rychlou kontrolu všech důležitých součástí a funkcí vašeho vozidla.

Jistota je jistota.

Tým KODECAR

Objednat se na servis

Přišel Vám článek užitečný?