Skladové vozy Citroën Jumper ihned k dodání, záruka Esential Drive 3 roky / 120 000 km ZDARMA

Skladové vozy Citroën Jumper ihned k dodání, záruka Esential Drive 3 roky / 120 000 km ZDARMA

x
Dálniční známka

Dálniční známka

16 minut čtení, Naposledy aktualizováno: 12. 03. 2020


Bez ohledu na kvalitu našich dálnic, bude také v roce 2020 platit poplatek za využívání dálnice. Oproti roku 2019 se toho moc nezmění, velká revoluce v podobě elektronických dálničních známek se připravuje až na rok 2021.

Pojďme se tedy podívat na nejdůležitější otázky okolo dálničních známek pro rok 2020.

Dálniční známka 2020

Jak vypadají dálniční známky pro rok 2020?

Vzhled dálničních známek se každým rokem mění, aby je policisté při kontrole jednoznačně a rychle rozpoznali. V roce 2020 bude mít roční známka tvar červeného kruhu s modrým orámováním, měsíční tvar fialového čtverce a desetidenní kupon tvar žlutého trojúhelníku.

Dálniční známka CENA

Cena dálniční známky v roce 2020 by měla zůstat stejná jako v roce 2019.

 • Roční dálniční známka bude stát 1 500 Kč.
 • Měsíční dálniční známka přijde na 440 Kč.
 • Desetidenní dálniční známku pořídíte za 310 Kč.

Platnost dálniční známky v roce 2020

Roční dálniční známka 2020 je platná od 1. prosince 2019 do 31. ledna 2021, bez ohledu na to, kdy jí zakoupíte. Pokud jste si zakoupili roční dálniční známku 2019, stačí zakoupit známku pro rok 2020 až na konci ledna 2020. Platnost dálniční známky 2019 je až do 31. ledna 2020.

U měsíční a 10denní dálniční známky je platnost daná pomocí propíchnutí určitých kolonek na známce.

Kde koupit dálniční známky?

Dálniční známku 2020 můžete zakoupit ke konci roku 2019. Stejně jako v minulých letech půjde zakoupit na čerpacích stanicích, na pobočkách České pošty nebo v blízkosti hraničních přechodů. Prodejní místa jsou označena speciální nálepkou a známky mohou být prodávány pouze za stejnou pořizovací cenu.

Kam nalepit dálniční známku?

Dálniční známka má dva díly, větší díl je klasická nálepka, která se lepí zevnitř do pravého dolního rohu (u spolujezdce) na čelní sklo. Druhá, menší část je pouze kontrolní. Obě části musí mít vyznačenou SPZ vozidla a musí mít shodné sériové číslo. Aby na kupónu nápis vydržel, musí být napsán fixou nebo propiskou. Bez vaší SPZ je známka neplatná, stejně jako bez vyznačení platnosti u měsíční a desetidenní známky. Dálniční kupón je nepřenosný a po nalepení jej nelze znovu použít pro jiné vozidlo.

Jak odlepit dálniční známku?

Nejlepší pomocník pro odstranění dálniční známky z předního skla je škrabka. Můžete si zakoupit přímo speciální škrabku na dálniční známky, nebo postačí škrabka na sklokeramickou desku, kterou jistě najdete doma. Samozřejmě je možné použít i obyčejnou žiletku, ale tady pozor na poškrábání skla. Pokud vám po oškrábání zůstanou na skle zbytky lepidla, použijte odmašťovač nebo líh.

Kdo musí mít dálniční známku?

Dálniční známku musí mít každé auto s hmotností do 3,5 tuny. Pokud vezete přívěs, stále se počítá pouze hmotnost vozidla, tzn. například pokud dodávka s hmotností do 3,5 tuny veze ještě i přívěs stačí dálniční známka pro osobní vozidla. Vozidla s hmotností nad 3,5 tuny již podléhají systému elektronického mýta. Motocykl dálniční známku mít nemusí. Dálniční známka se lepí na čelní sklo na dovolená místa.

Bez dálniční známky mohou jezdit vozidla integrovaného záchranného systému, např. hasiči, záchranáři a policisté. Od platby za české dálnice jsou osoby přepravující držitele průkazu ZTP II. stupně s výjimkou také řidiči, kteří přepravují těžce zdravotně postižené občany, kterým byl podle zvláštního právního předpisu vydán průkaz ZTP, s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou, nebo průkaz ZTP/P, pokud držitelem silničního motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká.

Výměna dálniční známky

Bezplatnou výměnu dálničního kupónu lze provést např. z těchto důvodů:

 • Poškození čelního skla motorového vozidla.
 • Chybná manipulace s kupónem, např. chyba při vyplňování registrační značky, poškození kupónu před nalepením apod.
 • Změny převozní značky na registrační značku.

Kompletní přehled, kdy máte nárok na bezplatnou výměnu dálniční známky a co vše doložit najdete na stránkách Státního fondu dopravní infrastruktury.

Pokuta za jízdu bez dálniční známky

Jaké pokuty vám hrozí a kdo může platnost dálničních známek kontrolovat?

Právo kontrolovat dálniční známky náleží policii a příslušníkům Celní správy. V případě, že máte na svém autě neplatnou, nebo nevylepenou dálniční známku hrozí vám bloková pokuta na místě až ve výši 5 000 Kč. Ve správním řízení hrozí pokuta až ve výši 100 000 Kč. Pozor, pokuta vám také hrozí, pokud neodstraníte starou, neplatnou dálniční známku.

Kde musím mít dálniční známku?

Placené úseky dálnic, kde je potřeba mít dálniční známku jsou označeny dopravní značkou Dálnice. Nezpoplatněné úseky jsou na vjezdu na dálnice označeny dodatkovou tabulkou.

 

Zpoplatněné úseky v roce 2020

Síť zpoplatněných komunikací se v roce 2020 rozroste o dalších více než 35 km dálnic. Z návrhu vyhlášky ministerstva dopravy vyplývá, že by měly být povinné dálniční známky také na nově zprovozněných úsecích dálnice D1 a D3. Celkově by tam v roce 2020 mělo být zpoplatněno 1005 km českých dálnic.

Zpoplatněné úseky v roce 2019

Všechny zpoplatněné úseky 2019 jsou vyjmenovány ve vyhlášce ministerstva dopravy. Seznam zpoplatněných silnic a dálnic najdete na www.sfdi.cz.

seznam_dalnic

Zdroj: www.sfdi.cz

Dálniční známka 2021

Dálniční známky budoucnosti – jaké by měly být ceny za dálnice v roce 2021?

Roční sazba za dálniční známku 1500 Kč by měla být ponechaná, místo nynějších 440 Kč za měsíční dálniční známku může cena vzrůst až na 600 Kč. U desetidenní dálniční známky místo současných 310 Kč až na 400 Kč. Vyplývá to z návrhu zákona o pozemních komunikacích, které musí ještě podepsat prezident. Tímto zákonem získává vláda možnost krátkodobé poplatky již od roku 2021 zvýšit, ale jestli tomu tak opravdu bude, si budeme muset ještě počkat.

Elektronické dálniční známky budou důsledně kontrolovat kamery a online systém, pro rok 2021 jsou očekávané pokuty ve výši 32 milionů korun. V jednání jsou také jednodenní nebo třídenní poplatky za použití dálnice.

Největší změnou pro rok 2021 bude způsob placení. Stejně jako např. na Slovensku (kde jsou elektronické dálniční známky již od roku 2016) skončí kupování a lepení dálničních známek na čelní skla.

Kde se bude poplatek za dálnici v roce 2021 platit?

Současná místa k zaplacení, pošta a zejména čerpací stanice budou pro platbu dálnice sloužit dál, řidiči budou mít možnost zaplatit poplatek také elektronicky přes internet, přes aplikace v mobilu nebo v počítači.

Co vše se bude kontrolovat?

SPZ vašeho vozu bude v databázi Státního fondu dopravní infrastruktury spárovaná k platbě a zvolenému období. K databázi budou mít přístup policie a celníci a na dálnicích budou kamerami snímány SPZ projíždějících aut, které ihned on-line odhalí, jestli má vůz poplatek za dálnici v daném čase v pořádku zaplacenou.

Jak je to s elektronickými dálničními známkami jinde v Evropě?

 • Dálniční známky pro osobní vozy a dodávky do hmotnosti 3,45 tuny vyžaduje celkem 9 zemí v Evropě. Patří mezi ně Česko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko, Rakousko, Moldavsko, Rumunsko, Slovinsko a Švýcarsko.
 • Klasickou nalepovací dálniční známku už zakoupíte jenom u nás, na Slovinsku a ve Švýcarsku.
 • Pouze elektronicky můžete dálnici zaplatit na Slovensku, Maďarsku a Moldavsku.
 • V Rakousku, Rumunsku a Bulharsku je možné zároveň využít elektronickou platbu nebo si zakoupit lepící dálniční známku.

Jak je to s cenou dálničních známek 2020 v zahraničí?

Dálniční známka Slovensko

Slovensko už od roku 2016 zavedlo pouze elektronické dálniční známky, není tedy potřeba nikde nic přilepovat a kupovat dálniční kupóny. Slovenskou dálniční známku je možné zakoupit na čerpacích stanicích v blízkosti hranic nebo on-line na stránkách eznamka.sk.  Dále je možné slovenskou známku zakoupit prostřednictvím mobilních aplikací. Mobilní aplikace eznamka je zdarma pro operační systémy Android a iOS. Podrobný návod a postup, jak koupit známku přes internet je k dispozici na stránkách Národní dálniční společnosti.

Poplatek za dálnici nemusíte zaplatit přesně v den odjezdu na Slovensko, datum platnosti dálniční známky si můžete nastavit i dopředu. Kontrola probíhá pomocí kamer na základě registrační značky vozidla. Motocykly mít dálniční známku nemusí. Pokud cestujete se soupravou nad 3,5 tuny musíte mít ještě extra známku pro vozík.

Cena slovenské dálniční známky se ani v roce 2020 nemění:

 • Roční dálniční známka 50 euro
 • Měsíční dálniční známka 14 euro
 • 10denní dálniční známka 10 euro

Dodržujete předpisy, ale raději si chcete ověřit, jestli jste někde nepřekročili povolenou rychlost? Počet vašich bodů z bodového systému je možné zjistit i on-line.

Dálniční známka Rakousko

Od roku 2018 můžete koupit rakouskou dálniční známku klasicky v papírové podobě nebo pohodlně on-line přes internet. Nákupem přes internet na stránkách shop.asfinag.at se vyhnete riziku, že budou dálniční známky na benzínových stanicích vyprodané. Rakouská známka v roce 2020 lehce proti roku 2019 podraží. Pozor, v Rakousku musí mít každý cestující v autě reflexní vestu. Chybějící povinná výbava auta v Rakousku je velmi často a přísně pokutovaná.

Rakouská dálniční známka CENA:

 • Roční 91,1 euro
 • Dvouměsíční 27,4 euro
 • 10denní 9,40 euro

Podívejte se také na tipy na dovolenou v Rakousku.

Dálniční známka Maďarsko

Stejně jako na Slovensku můžete i v Maďarsku zakoupit dálniční známku pouze elektronicky on-line Maďarská dálniční známka on-line je k zakoupení na stránkách e-matrica. Kontrola a zasílání pokut probíhá na základě kamer umístěných na dálnicích.

Maďarská dálniční známka CENA:

 • Roční 42 980 HUF
 • Měsíční 4780 HUF
 • Týdenní 3500 HUF

Dálniční známka Německo

Německé dálnice jsou od poplatků pro osobní automobily a vozy do 7,5 tuny jsou zcela zdarma. Vozy nad 7,5 tuny již spadají a platí pod elektronické mýtné. POZOR, od října 2020 dojde ke změně, kdy se na dálnicích v Německu začne vybírat mýtné také od osobních automobilů.

Dálniční známka Polsko

Polské dálnice jsou pro vozidla do 3,5 tuny zpoplatněny mýtným, které se platí přímo na mýtných branách. Můžete platit platební kartou, polským zlotým nebo eurem. Vrácená částka je vždy v polských zlotých. Pokud cestujete po polských dálnicích často, vyplatí se vám využívat elektronickou jednotku ViaToll. Cena mýtného je počítaná dle projetých mýtných bran

Dálniční známka Slovinsko

Na slovinských dálnicích musí mít dálniční známku motocykly a vozy do 3,5 tuny + do 1,3m nad první nápravou. Vozy, která váží nad 3,5 tuny platí elektronické mýtné dle ujetých kilometrů. Slovinci mají v nabídce pouze 7denní, měsíční a roční známku. Pokud tedy cestuje např. do Chorvatska na 10 dní, cena za dálnice na Slovinsku se vám docela prodraží, protože si musíte zakoupit měsíční známku. Roční dálniční známky jsou platné od 1. prosince předešlého roku až do 31. ledna roku následujícího, platnost roční známky je tedy, stejně jako u nás 14 měsíců.

Slovinská dálniční známka CENA (platí pro vozidla do 3,5t a do 1,3m nad první nápravou):

 • Roční 110 euro
 • Měsíční 30 euro
 • Týdenní 15 euro

 

Pokud se chystáte na dovolenou do zahraničí, nezapomeňte si zkontrolovat hladinu motorového oleje a také na kontrolu auta před dovolenou. Strávit svojí dovolenou čekáním na odtahovou službu nebo v servise není opravdu nic příjemného.

Dálniční známka 2019

Dálniční známky pro rok 2019 jsou platné od 1. prosince 2018 do 31. ledna 2020. Ceny dálničních známek se oproti roku 2018 nezměnily. Tvar dálničních známek zůstává také stejný, změna nastala pouze u barevného provedení. Měsíční a desetidenní známka začíná platit v den, který je na známce označený.

Dálniční známky 2019: CENA

 •  Roční dálniční známka (pro osobní vozy do 3,5t) stojí 1 500Kč
 •  Měsíční dálniční známka pro rok 2019 stojí 440 Kč a desetidenní známku pořídíte za 310 Kč

 

dalnicni-znamky-2019

Jak je to s dálniční známkou 2019 v Evropě?

Dálniční známka Slovensko 2019

Již od roku 2016 platí na Slovensku systém elektronických dálničních známek, které nahradily klasické nalepovací dálniční známky. Na Slovensku má roční dálniční známka platnost od 1. 1. daného roku platnosti do 31. 1. následujícího roku.

Slovenská dálniční známka 2019 CENA (Hmotnost do 3,5t):

 • Roční dálniční známka 50 euro
 • Měsíční dálniční známka 14 euro
 • Desetidenní dálniční známka 10 euro

Dálniční známka Rakousko 2019

Rakousko již v roce 2018 zavedlo kromě klasické dálniční známky, která se lepí na přední sklo také elektronickou dálniční známku, která je také vázaná na registrační značku auta. Elektronickou dálniční známu pro Rakousko je možné zakoupit na stránkách provozovatele asfinag.at. Ale pozor, pokud kupujete dálniční známku jako soukromá osoba, dálniční známka platí nejdříve za 18 dní po zakoupení. Pokud jste podnikatel, můžete používat elektronickou dálniční známku okamžitě po zakoupení.

Rakouská dálniční známka 2019 CENA

 • Roční známka 89,20 euro
 • Dvouměsíční známka 26,80 euro
 • Desetidenní známku zakoupíte za 9,20 euro

Cena lepících i digitálních dálničních známek se neliší. Pozor, pokud plánujete do Rakouska cestovat na motocyklu musíte mít dálniční známku také.

Dálniční známka 2018

Cena dálničních známek se oproti roku 2017 nezměnila.

Dálniční známka 2018 CENA

 • Roční kupon vyjde na 1500,- Kč
 • Měsíční koupíte ze 440,- Kč
 • Desetidenní pořídíte za 310,- Kč

Dálniční známku pro rok 2018 můžete zakoupit na mnoha místech včetně novinových stánků nebo hypermarketů. Dálniční známky jsou také k zakoupení na České poště a pobočkách Cash point.

Platnost dálniční známky 2018:

 • Roční dálniční známka platí po dobu 14 měsíců. Od 1. prosince 2017 do 31. ledna 2019.
 • Měsíční dálniční známka nabývá v platnosti v den vyznačený na kupónu a následující měsíc. Konec platnosti připadá na den, který se číselně shoduje se dnem vyznačeným na kupónu.
 • Desetidenní známka platí ode dne vyznačeném na kupónu a končí uplynutím desátého kalendářního dne.

 

 

 

 

 

Zdroj obrázků: www.sfdi.cz., www.mesec.cz, www.autobible.euro.cz, www.pixabay.com

 

Přišel Vám článek užitečný?