Skladové vozy Citroën Jumper ihned k dodání, záruka Esential Drive 3 roky / 120 000 km ZDARMA

Skladové vozy Citroën Jumper ihned k dodání, záruka Esential Drive 3 roky / 120 000 km ZDARMA

x
Co vlastně znamená „Jinba Ittai“, jeden ze sloganů Mazdy?

Co vlastně znamená „Jinba Ittai“, jeden ze sloganů Mazdy?

3 minuty čtení, Naposledy aktualizováno: 16. 10. 2019


Součástí komunikace Mazdy je již delší dobu slogan „Jinba Ittai“, volně přeloženo do angličtiny jako „Drive Together“, do češtiny pak „Řídit (to) Společně“. Jak ale tomuto výrazu rozumět?

Rozhodně se nejedná o další z vyprázdněných reklamních sloganů, jakých kolem nás dnes létá tisíce. Naopak. Filosofie Jinba Ittai vychází z prastaré filosofie a japonského smyslu pro harmonii.

Výraz „Jinba Ittai“ označuje v japonštině souznění mezi koněm a jezdcem. Termín se stal krédem konstruktérů Mazdy už při vývoji nejprodávanějšího roadsteru Mazdy MX-5, tam ale neskončil. Tento výraz definuje ducha celé automobilky. Ale co tím vlastně v Mazdě mysleli?

Vše vychází z umu japonského kavalerijního lučišnictví, při kterém musí být kůň a jezdec v dokonalé harmonii, aby šíp přesně zasáhl svůj cíl. Podle přesvědčení pracovníků Mazdy by se auto mělo stát prodlouženým tělem pilota, stejně jako se kůň stává prodlouženým tělem svého jezdce.

Tuto filosofii je nejzřetelněji znát v podáni ikonického roadsteru MX-5. Jedná se o vůz, který si navzdory všem moderním změnám zachoval ducha čirého zážitku z jízdy.

Tak jako jezdec pádící krajinou „srostl“ se svým koněm, vaše ruce jako by prorostly až do volantu a řízení MazdyNavodit tento pocit bylo i cílem japonské automobilky. Dosáhnout absolutního souznění mezi řidičem a strojem, který je dokonale ovládán, přičemž si sám žije svým životem. Řidič by měl mít zkrátka pocit, že auto je další částí jeho těla. Pocit, že s ním může hýbat tak lehce jako s vlastní rukou. Řízení se pak stává zábavou.

Koncept Jinba Ittai je zásadní pro pochopení statutu Mazdy jako opravdu ojedinělé automobilky. Zjistíte, že principem značky není vyrábět automobily masově, jako spíš poskytovat řidičům naprosto dokonalé pocity z jízdy a emoce, které u jiných značek budete hledat marně.

Podívejte se tedy sami na video, kde filozofii popisuje Takao Kajima, bývalý programový manažer již zmiňované Mazdy MX-5.

Vášeň znázorněná ve videu je neuvěřitelná a jistě natrvalo změní způsob, jakým pohlížíte na řízení. To je důvodem, proč milujeme Mazdu, a doufáme, že pochopení významu slov Jinba Ittai vám pomůže se do těchto vozů zamilovat také.

Prohlédnout si vozy Mazda.

 

Přečtěte si také další články o automobilech MAZDA

Přišel Vám článek užitečný?