Skladové vozy Citroën Jumper ihned k dodání, záruka Esential Drive 3 roky / 120 000 km ZDARMA

Skladové vozy Citroën Jumper ihned k dodání, záruka Esential Drive 3 roky / 120 000 km ZDARMA

x
Citroën slaví 100 let své existence! A je to jízda!

Citroën slaví 100 let své existence! A je to jízda!

5 minut čtení, Naposledy aktualizováno: 24. 05. 2020


Málokterá automobilka se může pochlubit takovým úspěchem. Sto let je opravdu úctyhodná doba, a proto bude celý rok 2019 protkán akcemi a oslavami s mezinárodním rozměrem. Dříve, než si ukážeme, co všechno tato velkolepá koncepce nabízí, si ale připomeňme, jak se z této francouzské automobilky stala značka světového významu…

 

Troška historie

Psal se rok 1919. Svět se vzpamatovával z hrůz první světové války a továrnám, které vyráběly zbraně a munici, bylo třeba dát nový účel. Jednou z takových fabrik byla i zbrojovka André Citröena, jež se po válce přeorientovala na výrobu jednoduchých a levných automobilů. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a první vůz nově vzniklé automobilky Citroën, pojmenovaný jednoduše „Type A – 10 HP“, se stal první masově vyráběným automobilem v Evropě. Ten se vyznačuje na svou dobu velmi nízkou spotřebou paliva (sedm a půl litru na 100 kilometrů) a nízkým opotřebením pneumatik spojeným s malou hmotností vozu. Type 10 HP je dodáván ve 3 komfortních verzích: „Torpédo“, „Městské kupé“ a „Uzavřená karoserie”. Type A 10 HP je tak úspěšný, že v roce 1921 dává vzniknout modelu B2, který dosahuje rychlosti 73 km/h, a po něm následují typy B10, B12 a B14. Po dobu své existence se perfektně přizpůsobí potřebám rychlého vývoje společnosti s upravenými verzemi – taxi, sanitka a dodávka…

 

NáhledProdejce Mitsubishi

test

Značka Citroën se už sto let velmi úspěšně snaží dělat mobilitu přístupnou pro každého. Dalším modelem

 

 

Zákazník na prvním místě

Značka Citroën prokazuje již od prvopočátků odvahu a orientaci na zákazníka – na člověka. Toto své zaměření nikdy během své historie nepopřela. Důkazem je řada inovací nejen v rámci technologií (Věděli jste, že logo Citroënu symbolizuje unikátní šípové ozubení, které řeší systém převodů?), ale i marketingu. Citroën totiž jako první značka nabízela zákazníkům řadu doplňkových služeb. Také umožňovala například prodej na splátky, objednávání náhradních dílů z katalogu, servis ve firemních garážích, záruku jednoho roku či bezplatné prověrky po záběhu vozu. Citroën také vsázel na masivní reklamu – legendárním počinem bylo v roce 1925 osvícení Eiffelovky několika set tisíci žárovkami, které znázorňovaly obrovské logo Citroënu.

 

 

Jedinečný design

O jedinečný design automobilů se v průběhu let postaral tým prvotřídních profesionálů, mezi nimiž vynikal konstruktér André Lefèbvre (1894–1963) a designér Flaminio Bertoni (1903–1964). Citroën byl již od začátku definován základními hodnotami jako komfort, potěšení z jízdy a bezpečnost, a to vše za přijatelnou cenu. Ať už máme na mysli první vůz „Type A – 10 HP“, až po současné SUV Citroën C5 Aircross, přes automobilové ikony jako Traction Avant, Type H, DS, 2CV (legendární „kachna“) nebo CX. Citroën je opravdu živoucí legenda…

 

 

A teď už k oslavám

  • Za Citroënem stojí téměř stoletý odkaz více než 300 modelů, z nichž některé se navždy vepsaly mezi legendy automobilového odvětví. Automobilka se proto rozhodla své narozeniny oslavit ve velkém stylu, a to tak, aby na ni mohl být její zakladatel pyšný. Na webových stránkách muzea Citroën Origins si můžete prohlédnout více než 50 legendárních modelů, které jsou součástí historického dědictví značky, lze si je zobrazit v pohledu 360° – zvenku i zevnitř. Najdete zde všechny slavné vozy, které psaly historii značky Citroën a ukazují, jaká bude její budoucnost.

Interaktivní muzeum si můžete prohlídnout zde

  • Ku příležitosti svého výročí Citroën rovněž vydává sběratelský katalog s 30 automobily, které zastupují 100 let historie značky. Toto můžete navštívit také v interaktivním muzeu nebo osobně návštěvou největší sbírky vozů Citroën.

Podívejte se na katalog rétromobile

  • Jedinečné automobilové dědictví, které Citroën od roku 1919 do dnešní doby vybudoval, se zachovalo v kamenném muzeu Conservatoire v Aulnay-sous-Bois, jež hostí jednu z největších sbírek automobilů na světě. Ta je tvořena více než 400 historickými modely. V muzeu se nachází pozoruhodný vozový park, který je přehledně uspořádaný po desetiletích (od roku 1919 do roku 2000) a roztříděný dále také do tematických bloků: „sport“, „dobrodružství“, „užitkové vozy“, „speciální vozy“, „studie a prototypy“.

Navštivte muzeum Citroën

  • Nesmíme také zapomenout na archivy výrobních a obchodních dokumentů, které zachycují historii této legendární značky.

Navštivte archiv Citroën

 

České výstavy / květen a září 2019

Výstavu automobilů Citroën můžete také spatřit na vlastní oči, a to nejen na internetu! Na legendární vozy značky lze koukat po dobu tří dnů v rámci expozice v Praze v Holešovicích: 17.5. – 19.5. 2019. Setkání příznivců značky a veteránů je pak naplánováno na sobotu 7.9. 2019 na pražském letišti Letňany. Nepropásněte tyto příležitosti vidět stovky proslulých „citrónů“ pohromadě.

Přišel Vám článek užitečný?