Skladové vozy Citroën Jumper ihned k dodání, záruka Esential Drive 3 roky / 120 000 km ZDARMA

Skladové vozy Citroën Jumper ihned k dodání, záruka Esential Drive 3 roky / 120 000 km ZDARMA

x
100 let Mitsubishi: Jak vznikalo logo se třemi diamanty?

100 let Mitsubishi: Jak vznikalo logo se třemi diamanty?

3 minuty čtení, Naposledy aktualizováno: 16. 10. 2019


První automobily se začaly objevovat na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Nejstarší značky se tak nyní postupně „dožívají“ svých jubilejních 100 let existence. Jednou z automobilek, která se může pyšnit deseti křížky nad svou montážní linkou, je japonské Mitsubishi.

Mitsubishi a znak se třemi diamanty představují v japonské obchodní a průmyslové historii snad ten největší pojem. Firma byla založena coby paroplavební společnost Tsukuma Shokai v roce 1870 jistým Yataro Iwasakim, ale postupně rozšířila portfolio o stavbu lodí, výrobu nejrůznějších strojů, pojišťovnictví, finanční služby, těžbu nerostů, chemickou produkci a další obory. Podnik už v roce 1874 přijal jméno Mitsubishi.

Jak název vznikl?

Iwasakiho rodina měla v erbu tři staré diamanty. Feudální lordstvo rodiny mělo zase v erbu tři dubové listy. Kombinací obou erbů vzniklo logo společnosti nazvané Tsukumo shokai.

Po úpravě loga v roce 1875 dostala společnost nový název na základe podoby loga. Tři ostří z názvu dala novému jménu první část: Mitsu, což v japonštině znamená tři. Druhou část názvu dal kosočtvercový tvar tří částí loga. Kosočtverec se japonsky řekne hishi.

Pokud sloučíme oba znaky do jednoho slova, „hishi“ se změní na „bishi“, a tak tímto spojením vzniklo Mitsu-bishi a zrodila se společnost se třemi diamanty – Mitsubishi Mail Steamship Company, základ dnešních sdružených společností Mitsubishi. V roce 1914 bylo logo změněno do jeho finální podoby, která se používá dodnes.

První a druhé „poprvé“

Prvním sériově vyráběným japonským automobilem se v roce 1917 v továrně Kobe stal Mitsubishi Model A.  Vyráběl se však jen do roku 1921. Japonské zdroje dokládají, že vycházel z italského vzoru Fiat Zero 12-15 HP. Vůz byl sedmimístný a pod kapotou měl motor s 35 koňmi.

Své první vozidlo s pohonem všech čtyř kol, PX33, vyrobilo Mitsubishi už v roce 1934. Pod kapotou měl dieselový motor s objemem 4 300 ccm a výkonem 70 koní.

O tomhle zázraku techniky ale zase příště…

 

Přečtěte si také další články o historii automobilek:

Přišel Vám článek užitečný?